Jeśli chcesz dać kopa swojej stronie to musisz zainteresować się baza danych REDIS, która jest wysokowydajną i elastyczną oraz wielozadaniową. Co ważniejsze REDIS może działać jako pamięć podręczna i przechowywać różne wartości, aby serwować użytkownikowi dane jeszcze szybciej. Czy konfiguracja jest trudna? Otóż nie.

WYMAGANIA 

Przede wszystkim musisz sprawdzić, czy Twój hosting obsługuje REDIS. W przypadku serwerów współdzielonych są takie hostingi co oferują już REDISa. Jeśli natomiast sam zarządzasz sobie serwerem to sam możesz zainstalować i skonfigurować bazę danych nosql w trybie pamięci podręcznej.

KONFIGURACJA

Konfiguracja REDIS w CMS JOOMLA jest bardzo prosta. Joomla wykryje czy jest dostępna pamięć podręczna w wyżej wymienionym trybie. 
W pierwszej kolejności przejdź do konfiguracji / system.

redis konfiguracja panel joomla

Następnie rozwiń "Obsługa pamięci podręcznej".

redis konfiguracja panel pamieć podręczna joomla 3

Domyślnie REDIS zapisuje dane na dysku co 2 sekundy są opcje do zmiany tego, ale to już konfiguracja na serwerze (tutaj nie omawiamy tego.). W przypadku awarii utraconych może być tylko kilka sekund zmian danych.

Nas interesują parametry czy chcemy, aby nasza instancja korzystała z Trwałości czy też nie. W wielkim skrócie trwałość określa czy wszystko ma być przechowywane w pamięci operacyjnej RAM czy jednak chcemy robić zrzuty (snapshoty) na dysk. 

Kiedy trwałość danych nie jest konieczna, baza REDIS, jako przechowująca dane w pamięci operacyjnej, jest wyjątkowo wydajna, ponieważ w porównaniu z innymi systemami baz danych, które zapisują w tradycyjny sposób dane muszą uznać transakcje za zatwierdzona zapisując je na dysk, a to trwa.

Jak widzisz ustawienie pamięci podręcznej jako REDIS nie jest trudne, zostawiając na domyślnych ustawieniach również będzie poprawnym rozwiązaniem.