Joomla 5 stanowi ewolucję od poprzedniej wersji, oferując niezrównane bezpieczeństwo, błyskawiczną wydajność oraz doskonałą jakość kodu. Ulepszenia dla wyszukiwarek internetowych na pewno zaowocują. Joomla 5 dzięki swojej elastyczności kolejny raz podnosi poprzeczkę i staję się kompleksowym narzędziem do Tworzenia stron. Dzięki priorytetowemu traktowaniu dostępności, Joomla 5 z łatwością spełnia wytyczne WCAG (Web Content Accessibility Guidelines). Najnowsze wersje PHP czy bazy danych tylko pokazują, iż projekt zamierza trzymać się standardów co umożliwia optymalną wydajność i traktowanie bezpieczeństwa jako priorytet.

Instalator

Joomla 5 posiada również ulepszony instalator cms.

Dark Mode

Jeśli używasz trybu ciemnego na swoim urządzeniu, szablon administratora Joomla 5 zostanie automatycznie dostosowany. Kolejne wersje Joomla będą ulepszać ten tryb. 

403 oraz 403

Teraz możesz łatwo dostosować swoje komunikaty do błędów 403 oraz 404. Po prostu publikując moduł na wyznaczonej pozycji.

Ulepszenia w Zarządzaniu Treścią i SEO

Joomla 5 poczyniła znaczący krok w kierunku optymalizacji widoczności Twojej strony w wynikach wyszukiwania, wprowadzając ulepszenia w zakresie Rich Snippets. Wyszukiwarki takie jak Google wykorzystują dane strukturalne do generowania bogatszych fragmentów, które ulepszają wyświetlanie Twojej zawartości w wynikach wyszukiwania. Wcześniej Joomla posiadała funkcję generowania bogatych fragmentów, ale opierała się ona na zaszytym w kodzie mikrodanych, co utrudniało dostosowanie z zaplecza. Teraz, w Joomla 5, proces ten został uproszczony. Możesz dodawać i konfigurować dane strukturalne bezpośrednio z zaplecza Joomla, korzystając z nowej wtyczki systemowej - Schema.org. Wprowadź ogólne dane swojej firmy, a następnie, w zakładce Schema dla artykułów, wybierz z różnych typów takich jak BlogPosting, Book, Event, Vacancy, Organization, Person lub Recipe. W zależności od Twojego wyboru, określone pola schema.org będą dostępne, umożliwiając podanie dodatkowych informacji, co pomaga poprawić widoczność Twojej zawartości w wynikach wyszukiwania, czyniąc ją bardziej informacyjną i atrakcyjną dla użytkowników.

Ulepszona Wyszukiwarka Smart Search

 

  • Wyszukiwanie w polach niestandardowych: Łatwo wyszukuj i filtruj treści według niestandardowych pól, co ułatwia znalezienie konkretnych informacji na Twojej stronie.

  • Zdjęcia kontaktów w wynikach wyszukiwania: Popraw doświadczenie użytkownika, wyświetlając zdjęcia kontaktów w wynikach wyszukiwania, dodając osobisty akcent do Twojej strony.

  • Ukrywanie/Pokazywanie zarchiwizowanych artykułów w wynikach wyszukiwania: Dostosuj wyniki wyszukiwania, decydując, czy zarchiwizowane artykuły powinny być wyświetlane lub ukryte, oferując większą kontrolę nad zawartością Twojej strony

 

Bezpieczeństwo

Autentykacja bezhasłowa za pomocą kluczy Passkey: Joomla 5 wprowadza zaawansowaną metodę uwierzytelniania znana jako "Passkey", która umożliwia autentykację bezhasłową, zwiększając tym samym bezpieczeństwo i wygodę. Aby korzystać z funkcji Passkey, Twoja strona musi być dostępna przez HTTPS, a Twój serwis musi posiadać ważny certyfikat SSL podpisany przez zaufaną instytucję certyfikacyjną.

Dostępność

Dostępność jest kluczowym elementem Joomla 5, która teraz oferuje lepsze wsparcie dla WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), zarówno w zapleczu, jak i w interfejsie użytkownika. Funkcje takie jak kontrast kolorów, czytelność czcionek i nawigacja klawiaturowa są teraz bardziej zaawansowane, co sprawia, że Joomla 5 jest bardziej przyjazna dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Joomla 4 jak nowa wersja pozwala uruchomić moduł, który uruchamia dodatkowe narzędzia wspomagające.

Nowości Technologiczne

Joomla 5 zdecydowanie zaleca korzystanie z nowszych wersji PHP, takich jak PHP 8, co przekłada się na lepszą wydajność i bezpieczeństwo. Unikanie przestarzałych wersji PHP jest ważne, ponieważ nowsze wersje oferują poprawione funkcje bezpieczeństwa i wydajności.

Funkcje i aktualizacje

  • Zintegrowany Fontawesome 6: Joomla 5 integruje Fontawesome 6, oferując najnowsze ikony i symbole, co pozwala na poprawę wizualnej atrakcyjności Twojej strony.
  • Wsparcie dla formatu obrazu AVIF w menedżerze mediów: Nowoczesny format obrazu AVIF dostępny w Joomla 5 zapewnia lepszą kompresję i jakość obrazu, co przyczynia się do poprawy szybkości ładowania strony i doświadczenia użytkownika. Webp również jest wspierane.
  • Rozszerzony wybór czcionek w szablonie Cassiopeia: Teraz możesz wybierać spośród różnych systemowych czcionek bezpośrednio w domyślnym szablonie Joomla, Cassiopeia.
  • Aktualizacje edytorów Code Mirror 6 i TinyMCE Editor 6.7: Joomla 5 aktualizuje swoje edytory kodu i tekstu, oferując bardziej zaawansowane funkcje dla twórców treści.

Przyszłość Joomla

Planowane aktualizacje i rozwój Joomla 5 z pewnością uczynią tę platformę jeszcze lepszą w przyszłości. Cykl życia Joomla 4 i Joomla 5 będzie wydłużony, co pozwoli społeczności na dalsze inwestowanie w te platformy. Ostatnie wydania Joomla pokazują, że społeczność jest zainteresowana innowacjami i ciągłym rozwojem, co sprawia, że Joomla pozostaje ważnym graczem w ekosystemie CMS.

Podsumowanie

Jak widać Joomla 5 rozwija się w bardzo szybki tempie po zastoju. A skrócony cykl realizacji działa na developerów podwójnie motywująco. Powstają nowe freamworki, a baza rozszerzeń rośnie. Czeka nas jeszcze wiele ekscytujących nowości przy kolejnych wydaniach. Zapisz się do naszego newslettera, aby być na bieżąco z najnowszymi aktualizacjami i poradami dotyczącymi Joomla i SEO

Wszelkie nowości wymienione w tym artykule również pojawią się na kanale YouTube Joomla Guru w formie wideo oraz powstaną nowe samouczki już pod wersję Joomla 5. Joomla Guru jest tu, aby pomóc Ci w migracji z dowolnej wersji Joomla do najnowszej, Joomla 5. Z naszymi poradnikami i samouczkami możesz łatwo zaktualizować swoją stronę i cieszyć się wszystkimi nowymi funkcjami i ulepszeniami, które Joomla 5 ma do zaoferowania.