Tak właśnie już w grudniu bieżącego roku 2014 kończy się wsparcie dla Joomla 2.5 (obecna wersja to 2.5.27). Była z nami długo i szczytnie służyła szerokiemu gronu. 

RIP JOOMLA 2.5 | 24.01.2012 - 31.12.2104

Ten wpis nie dotyczy tylko tego bo mam dla was jeszcze kilka informacji odnośnie migracji do wersji 3.x lub aktualizacji.

 Każdy z was się zastanawia pewnie czy już czas aby migrować do wersji 3.x , odpowiem wam jeśli tego jeszcze nie zrobiliście to czym prędzej się zabierajcie! Trzeba rozpisać plan i zabrać się do działania. 

Po pierwsze proces przejścia z wersji 2.5 -> 3.3 nazywa się aktualizacją! I mogę się z tym zgodzić o ile aktualizujemy Joomle core (bez dodatkowych komponentów.) 

Po drugie proces przejścia na wersje 1.0 -> 3.3 lub 1.5 -> 3.3 nazywa się migracją! Tutaj niema lekko zawsze będą schody od modułów , komponentów po szablony.

 Przygotowanie do migracji lub aktualizacji

Wiele rzeczy jest wspólnych w tym temacie, na początek najważniejsza rzecz BACKUP! Pamiętaj to może być twoja deska ratunku jeśli coś przez przypadek nie tak sobie klikniesz lub skasujesz. Jedna rzecz która jest ważniejsza od backupu to taka aby sprawdzić czy działa! Powiedzenie mówi: 

Dobry backup to taki z którego da się odzyskać stronę!

Pamiętajcie że trzeba zawsze backup sprawdzić bo później może być tylko płacz i lament.

Zaplanujcie swoją drogę do celu, zastanówcie się czy wszystko jest wam potrzebne na stronie, posprzątajcie wszystkie nie używane rzeczy. A przede wszystkim sprawdźcie czy wasze dodatki ,komponenty są w wyższej wersji czyli 3.x. Dobrze jest migracje lub aktualizacje wykonać na lokalnym serwerze, aby zawsze mieć szybki dostęp czy to do plików, czy do bazy danych. Dobrze jest mieć włączone pokazywanie błędów, wówczas szybciej zlokalizujemy przyczynę co poszło nie tak. Na swojej starej stronie miejcie zawsze najnowsze wersje komponentów itd. będzie to pomocne przy przejściu do nowszych wersji już na nowej stronie, a przynajmniej zminimalizuje wystąpienia błędów! 

Wykonaj migracje lub aktualizacje

Aktualizacja lub migracja do dzieła, pracujecie na kopi serwisu więc jak coś pójdzie nie tak zawsze jest backup. Testujcie i nie obawiajcie się że coś może pójście nie tak! (w dużej mierze pójdzie). Aktualizacje pójdą najsprawniej w wersji core (czyli Joomla bez dodatkowych rzeczy), później aktualizacje bardziej rozbudowane. Najtrudniejsze są migracje zarówno mniejszych jak i większych serwisów. Narzędzia do wykonywania migracji znajdziecie na http://extensions.joomla.org/extensions/migration-a-conversion/joomla-migration jest w czym wybrać każdemu co innego pasuje, polecam najpierw zapoznać się z komentarzami czy nawet odwiedzić forum danego komponentu i sprawdzić jak działa support oraz jakie rozszerzenia są wspierane. 

Migracje opisywałem tutaj https://joomlaguru.pl/joomla/item/157-migracja-joomla-1-5-do-joomla-2-5-x.html wciąż jest w miarę aktualna. 

Jak sobie radzić z błędami aktualizacji opisywałem tutaj https://joomlaguru.pl/joomla/joomla-3-3/item/212-biała-strona-po-aktualizacji-do-joomla-3-x.html 

 

Ciesz się nową witryną.

Jak już wszystko pójdzie dobrze i wykonacie wszystkie czynności łącznię ze sprawdzeniem czy wszystko działa. Oczywiście robimy backup i cieszymy się nową witryną.

Ostatnie wydanie Joomla z gałęzi 2.5 będzie 2.5.28 prawdopodobnie w tym samym czasie zadebiutuje J! 3.4

Jeśli masz problem z aktualizacją bądź migracją zapraszam do zakładki USŁUGI