Już od jakiegoś czasu korciło mnie aby napisać coś odnośnie dwóch środowisk lokalnych, gdzie można hostować strony. W moim przekonaniu i od zawsze jeśli potrzebowałem coś postawić na lokalu to używałem XAMPPA. Na pierwszy ogień konfrontacji weźmiemy co oferują oba środowiska wewnątrz. Otóż zanim przejdziemy chce powiedzieć że JAMP'a tworzy sam wiceprezes fundacji Otwarte Źródła a mianowicie Michał Trzepizur, natomiast XAMPP'a grupa zrzeszona w Apache Friends. Musze jeszcze wspomnieć o jednej rzeczy która mnie w zasadzie zaskoczyła, xampp jest aktualizowano na bieżąco ostatnia aktualizacja z dnia 2014.04.10 natomiast jamp niechlubne 2013.11.16 z czego to wynika hmm trudno powiedzieć być może z cyklu życia samego oprogramowania albo z zasady jak coś działa to poco aktualizować ;)

Co do samych narzędzi muszę jeszcze zwrócić uwagę na istotną rzecz przebieg instalacji xampp jak każdy program po prostu się instaluje i daje nam możliwość wyboru co chcemy i gdzie chcemy. Jamp jest paczką zip którą się wypakowuje, z jednej strony okey fajnie a z drugiej przydałby się zwykły skrót na pulpit. (ponoć użytkownicy tak zdecydowali)

XAMPP 1.8.3

Apache 2.4.9, MySQL 5.6.16, PHP 5.5.11, phpMyAdmin 4.1.12, OpenSSL 1.0.1, XAMPP Control Panel 3.2.1, Webalizer 2.23-04, Mercury Mail Transport System 4.63, FileZilla FTP Server 0.9.41, Tomcat 7.0.42 (with mod_proxy_ajp as connector), Strawberry Perl 7.0.42 Portable 

JAMP 2.0

Apache:  2.4.3, MySQL: 5.5.28, PHP : 5.3.21, PHP : 5.4.11, phpMyAdmin: 4.0.9

Pierwsze wnioski nasuwają się szybko xampp to rozbudowane narzędzie i aktualizowane na bieżąco które pozwala nam na znacznie większe możliwości, jamp jak widać jest skierowany na użytkowników którzy chcą być może wygody ale nie potrzebują bardziej zaawansowanych opcji.

Oba programy po uruchomieniu zagnieżdżają się w trayu, jamp po prostu sygnalizuje że jest ;) oraz otwiera nam przeglądarkę ze swoim panelem uruchomieniowym.

xamp-panel

 

Na plus JAMPa jest to że w zasadzie jest gotowy do użycia bo ma preinstalowane Joomla, aczkolwiek znowu MINUS bo nie są za aktualizowane do najnowszych wydań!

Według mnie minus chodź dobrze wiemy że aktualizacja to jeden przycisk ale jednak jak kupujemy produkt to chcemy go mieć na czasie. (nie omieszkałem przetestować czy aktualizacja działa ufff działa)

Xampp wita nas panelem sterowania, gdzie możemy skonfigurować sobie środowisko po swojemu, oczywiście dla laika pliki konfiguracje = czarna magia z pomocną google nie taki diabeł straszny i dla chcącego nic trudnego.

xampp-panel

W zasadzie aby uruchomić środowisko wystarczy nacisnąć sobie START. Trzeb wspomnieć że sam w sobie XAMPP nie posiada Joomli trzeba ściągnąć paczkę i doinstalować tak dobrze słyszycie :) Apache wraz z Bitnami tworzy paczkę instalacyjną pod wybrany system i CMS. Skoro artykuł tyczy się Joomli więc i jest dostępna wersja najnowsza z gałęzi J. 3.2.x jak i 2.5.x https://bitnami.com/stack/xampp#joomla

Co do samego bitnami to platforma na wzór Windows AZURE, gdzie możemy uruchomić środowisko virtualne, aplikacyjne itp. ale nie o tym dziś.

bitnami-1bitnami-2

I tyle jeśli chodzi o instalacje Joomla od bitnami :) Średnio rozgarnięty człowiek przejdzie przez next next itd. Działa szybko i sprawnie bez ustawiania i grzebania w php.ini

Czy powinno być coś o wydajności pewnie i tak niestety różnice były by nikłe chodź według moich odczuć PHP 5.5 jest ciut szybsze. (czy odczujemy to na lokalnym środowisku pewnie nie) 

Wygoda użytkowania leży na pewno po stronie JAMP'a wypakowujesz i masz produkt gotowy..,. na 14 dni ponieważ JAMP jest płatny i za 15 zł otrzymuje  się subskrypcje na 31 dni według mnie to trochę nie w porządku ponieważ produkt nie jest aktualizowany aż tak często. Lepiej by wyglądał zapis zakup do pełnej wersji od tak po prostu. Tak wiem 15 zł to nie majątek, ale jednak wolałbym produkt ciut bardziej dopracowany, a i licencjonowanie powinno wyglądać trochę inaczej, ale to nie ja jestem twórca.

Czy polecam, hmmm osobą całkiem zielonym, z zieleniałym jak najbardziej :D i tak pewnie wrócicie na forum joomla.pl po pomoc :) 

XAMPP moim zdanie nadaje się do różnych innych projektów jeśli korzystasz nie tylko z Joomli ale i innych CMS lub coś piszesz pod PHP to jednak darmowy xampp Cię zadowoli.

Jak pisałem wyżej śrendio rozgarnięta osoba poradzi sobie z instalacją xampp'a jak i dodatków więc po co płacić jak mamy dobry produkt za darmo aktualizowany na bieżąco.

XAMPP do pobrania tutaj https://www.apachefriends.org/pl/download.html

JAMP v2.0 można pobrać stąd http://jamp.joomla.pl (Trial 14 dni)

Ps. Oba programy doskonale sobie radzą na Windows 8.1up1

Aktualizacja 2014.05.01

JAMP został zaktualizowany do najnowszych wersji czyli Joomla 3.3.0 Stable jak i Joomla 2.5.20