Statystyki ... Tak właśnie od tego chce zacząć nie będzie tutaj żadnych opisów co jest lepsze względem mnie ;) Bo muszę przyznać że próbowałem 3 cmsów i nadal jestem wierny Joomla pomimo że czasem strasznie mnie irytuje i ma bałagan z wersjami... Na Wordpressie niema takiego problemu jedna linia rozwojowa i już koniec kropka. Drupal to tak jak linux od wersji 6 do wersji 9 :o tylko tu jest drupal usprawiedliwiony bo nie prowadzi równolegle wydań stabilnych chyba że okres przejściowy jak 6.x do 7.x bo wersja 8.x to alpha a wersja 9.x dev :) Tyle wstępu zachęcam do zapoznania się z liczbami po niżej.

Zanim przejdziemy generalnie trzeba stwierdzić że WP odstaje od stawki, chce się napisać że jest popularny nie on jest STRASZNIE popularny.
Google trends pokazuje jak wspaniale Joomla zwyciężała z WP.. a potem zaczęło się wszystko walić...

Google Trends

joomla-statystyka
Jak widać na wykresie Marzec 2009 google było odpytywane o Joomla 68 gdzie na dzień dzisiejszy jest to tylko 24 jest to przekrój miesięczny. Gdy taki WP obecnie ma skromne 100, sam Drupal trzeba przyznać że jest systemem zarządzania treścią dość niszowym, max 20 a obecnie 10. ALe jak widać na wykresie drupal trzyma się trendu czyli ma swoich stałych użytkowników. Wordpress zyskuje a Joomla na równi pochyłej! W tym tempie to my Joomlowcy daleko nie zajedziemy, chodź wersja 3.3 uzyskała status stable przez społeczność i powoli zyskuje to jeszcze jej trochę brakuje. Trzeba tutaj zwrócić uwagę że przeskok technologiczny z 1.5 do 2.5 był niczym niezwykłym a i panel administratora się nie zmienił. Natomiast 2.5 do 3.x panel wygląda całkiem inaczej i zwyczajnie nawet starzy wyjadacze czasem się gubią a co ma powiedzieć nowy użytkownik ? To jeden z głównych problemów trzeba też dodać że panel wcale do prostych nie należy bo z wersji na wersja nowe możliwości dochodzą a i niektóre opcje skrupulatnie poukrywane. 

Community

Co do community tych CMSów muszę stwierdzić że najlepiej wypada tutaj Joomla wszystko jest w jednym miejscu chodź dawno dawno temu był rozłam o którym nikt już nie pamięta ;) To i ostatnio też coś tam się wydarzyło, jednakże nie zaszkodziło to Joomla Polska a uważam że wyszło na dobre bo powstała nowa strona i kolejne centrum pomocy :) Mowa tutaj o joomla.net.pl
W
ordpress na oficjalnej stronie w domenie wordpressa znajdziemy wszystko co potrzebujemy jednak nie wszystko jest w jezyku polskim... spore uwagi mam też do forum które jest hmm mało przejrzyste. Jest kilka domen które sugerują że jest to oficjalne wsparcie dla wordpressa i ciężko wywnioskować czy na oficjalnej stronie czy w innej domenie jest oficjalny suport WP polska. Chodź generalnie nie jest źle, jak to się mówi do 3x sztuka.
Drupal wstyd i jeszcze raz wstyd bo na oficjalnej domenie same błędy! http://drupal.org.pl panowie ogarnijcie to ;) Na szczęście jest http://www.drupal.pl który nie zawodzi i znajdziemy tam wszystko wszystko czego potrzebujemy. porownanie1 Spotkania społecznościowe, pod tym względem prowadzi Joomla i JUGi google podaje tylko jedno spotkanie Wordpressa jak i dwa zaplanowane miłośników kropelki Drupal. Aż mnie trochę zdziwiło że WP jest tak popularny, a tak mało ma spotkań być może wynika to z tego że jest to tak prosty system że ludzie nie mają czasu się integrować poprzez fora czy grupy. Instalują swoje WP konfigurują i jak wszystko działa to zapominają, może tak jest kto wie. porownanie2 Kolejna rzecz nie znalazłem fanpage Wordpressa na FB :o dziwne no cóż może każdy lajkuje odgórnego WP. Jeśli chodzi o grupy na facebooku to Wordpress przeważa i to znacznie, grupa Joomla powstałą całkiem niedawno i cięgle się rozwija oraz rośnie w liczbę aktywnych użytkowników. Do community możemy zaliczyć również aktywność użytkowników na forach i w tym wypadku Joomla od wersji 1.x jest a raczej była supportowana trochę się tam informacji zebrało co w łącznej liczbie daje pokaźne 69 tyś tematów! porownanie3

Statystyki & Rankingi 

Ze statystykami jest taki problem że jest problem je uzyskać, albo płać albo nic nie dostaniesz... Kiedyś megapanel pozwalał filtrować sobie i wybierać dane, od czasu do czasu home publikował co na jego serwerach jest popularne a teraz posucha. W tym przypadku przychodzi z pomocą alexa.com jednak i ona nie jest idealna! Część danych jest za $ a część za darmo. To tylko jeden z wielu problemów jaki wystąpił. Aby takie statystyki były wiarygodne muszę nadmienić że sub domena pl.wordpress.org nie była brana pod uwagę ponieważ alexa nie indexuje osobno sub domen a może indexuje tylko trzeba sypnąć dolarami.  porownanie4
*im mniej tym lepiej
Domeny wzięte pod uwagę:
www.joomla.pl - rejestracja 2005.09
www.drupal.pl - rejestracja 2006.10
wordpress-polska.pl <-wydawała się najbardziej odpowiednia - rejestracja 2011.06 Joomla.pl zajmuję zaszczytne pierwsze miejsce, Drupal drugi, a WP trzecią pozycja. Wordpress-polska jest sytuacja dość nie jasna ostatni wpis na blogu 2012 ale do poprania najnowsza wersja, sami wyciągnijcie wnioski. 
Ostatni wykres prezentuję na dzień 27.05.2014 liczbę aktywnych witryn tych trzech cmsów. porownanie5 Widać jak na dłoni że przewaga WP jest jednoznaczna, ale trzeba wziąć pod uwagę że WP powstał z myślą o blogach w pierwszym zamyśle i stąd wynika taka przewaga. Nic nie stoi na przeszkodzie aby blog stał na joomla czy też na drupalu i nie jest to wcale trudne do zrealizowania. Wszystkie trzy cmsy nadają się do różnych zastosować po niżej 3 przodujące branże każdego z cmsów. Joomla:
1. Biznesowe
2. Regionalne
3. Podróżnicze Wordpress:
1. Biznesowe
2. Społecznościowe
3. Rozrywkowe Drupal:
1. Biznesowe
2. Edukacyjne
3. Wiadomości Wnioski są proste według tego zostawienia ogólnoświatowego wychodzi że CMSy najchętniej wybierane są do tworzenia stron biznesowych/korporacyjnych co z resztą nie powinno dziwić, w dobie technologii wizerunek w sieci jest bardzo ważny!

Podsumowanie

Walka odwiecznych konkurentów jest i będzie chyba że wydarzy się coś niespodziewanego i rewolucyjnego może pojawi się czwarty gracz tego nigdy nie przewidzimy. Tak czy inaczej statystyki statystykami a wyborem cmsa należy się kierować własnymi upodobaniami i to co chcemy osiągnąć z cmsem. Pomoc przy budowanie blogów, portali znajdziecie na pewno na swoich forach społecznych. Ktoś mógłby zadać pytanie a który cms jest najłatwiejszy na to pytanie nie jestem wstanie jednoznacznie odpowiedzieć jednakże mogę wam powiedzieć że wszystkie trzy zainstalujecie bez większej wiedzy o ich działaniu w kilku krokach. Pewne rzeczy lepiej, prościej, szybciej robi się na wordpressie a inne na joomla czy drupalu.
W moim przekonaniu mogę polecić Joomla raz że na niej pracuję bardzo długo a dwa choćby z tego względu że ma dobry support jest masa dodatków i naprawdę wiele rzeczy można postawić dzięki niej bez większych komplikacji. 
W zasadzie ten wpis powstał z jednego powodu a może dwóch pierwszy to taki, że zauważyłem mniejszy ruch na forum.joomla.pl i mnie to nurtowało co jest przyczyną, a drugi to chęć sprawdzenia i wyszukania informacji jak to naprawdę jest z tymi statystykami. I teraz w zasadzie rozwiąże tą zagadnę otóż wydaje mi się że dla nowego usera panel administracyjny Joomla 3.x stał się bardziej przyjazny co brzmi paradoksalnie bo starszym wyjadaczom sprawia czasem problem. Nie mniej jednak można to zrzucić na przyzwyczajenia a dwa można zarzucić Joomla że templatek typowo administracyjnych po prostu brakuje i często gęsto kisimy na tym co mamy w standardzie. Przeszukując internet wszerz i wzdłuż do 2.5 jak i 3.x nie znalazłem.. Jeśli ktoś ma jakiś namiar proszę o pozostawienie w komentarzach :) 
Mam nadzieje że ten wpis trochę rozjaśnił wam sytuacje jaka panuje obecnie na rynku systemów zarządzania treścią (cms).