Tak jak w tytule przedstawię wam 8 rzeczy które mnie i nie tylko mnie zapewne irytują w Joomla. 
Dla poszukiwaczy którzy dopiero planują budowę strony będzie to cenna informacja bo jeśli szukają i nie chcą się męczyć z pewnymi rzeczami to będą mogli wybrać inny CMS spełniający ich wyśrubowane kryteria! 
A jeśli jesteś zapaleńcem Joomla to i tak wybierzesz ten CMS 

A wiec do rzeczy:

1. TINYMCE

Brak tak trywialnej rzeczy jak sprawdzenie pisowni! owszem Tinymce ma plugin ale trzeba ręcznie dodać jego obsługę.. a nikt zaczynający nie jest nerdem.

nerd

Rozwiązaniem z sytuacje jest inny edytor jak:

JCE PRO

ARK Editor

2. STRUKTURA MENU I MODUŁY

Mechanizm modułów oparty jest na MENU czyli bez menu i przypiętej tam pozycji nie będziemy w stanie wyświetlić żadnego modułu na tej stronie. Dlatego często w Joomla trzeba tworzyć menu które nigdzie nie publikujemy a jest sobie na zapleczu. Ma to swoje zalety i wady dla nowicjusza ciężki temat...

blowmind

 

3. PODGLĄD ARTYKUŁU

NIEMA no zwyczajnie niema po prostu niema a to co starają się pokazać edytory to tylko symulacja. Pozostaje podejrzeć sobie artykuł z poziomu frontu ze zmianą uprawnień lub użyć pluginu który jest niżej. To drugie znacznie jest łatwiejsze :) 

wtf

Better Preview

4. SOCIAL MEDIA

Mimo że protokół OPEN GRAPH jest znany od kilku lat nadal nie doczekał się standardowego wbudowania w core. Za to mamy pluginy które nie są zawsze kompatybilne z naszymi rozszerzeniami.. 

 social

Brak wsparcia dla seriwsów takich jak IFTTT czy Zapier

5. POWOLNOŚĆ

Tak tak na starcie mamy 11 plików JS wczytywanych czyli 11 req . Przy wczytaniu protostara wiem że do projektów nikt nie używa ale nowicjusz musi na czymś działać.

slow

6. UX

Za dużo kroków aby rozpocząć proces opublikowania pierwszego artykułu. Bez przykładowych danych nowicjusz szybko się gubi, a co za tym idzie zadaje masę trywialnych pytań. A te pytania zadaje mnie a dlaczego tak? a czemu to się robi tak ? A w WP to było tak ? Oszleć czasem można, swoją drogą na którymś z zagraniczym Joomla Day pewnien człowiek zrobił eksperyment z zwykłym zjadeczem chleba któremu polecił opublikowanie artkułu jednego. Zajeło mu to 30 min! Po kilku modyfikacjach wyglądu ta sama osoba zrobiła to w około 6 min (o ile pamięć mnie nie zawodi). Taki drobny przykład że może być lepiej skonstuowane zaplecze bardziej przyjazne dla wszystkich osob, a nie dla specjalistów.

questions

7. LOGOWANIE

Wieczne logowanie jak nie od frontu to do admina... JEDNO ale to jedno mi się marzy jak w WP. 

supplication

8. ZAPLECZE

CMS Joomla swoje zaplecze administracyjne za czerpało z prostoty obsługi programów na desktopie, ale świat www ewoluował a panel cały czas taki "prawie" sam.

Czyż nie było by pięknie uprościć to wszystko i wyciągnąć na wierzch chce do pluginów to klikam sobie na pluginy bez gmerania w rozszerzeniach przez menu. Chce do modułów klikam z pulpitu na moduły ciach jestem. Chce ulubione wyciągnąć i przypiąć na pulpit. 
Wachlarz zmian jaki można zastosować jest przeogromny tak jak i przeogromne ma możliwości sama Joomla! 

 old

PODSUMOWANIE

Och ile ja bym rzeczy pozmieniał w samej Joomla to byście jej nie poznali ; D A tak trzeba się męczyć i radzić na około ale zmiany idą idą idą wersja 4.x ma poprawić UX i całe zaplecze aby pisało i publikowało nam się lekko. 

Chciałem zwrócić że to moje subiektywne odczucia innym osobą mogą te roziwazania się podobać ;)

goodluck

Masz swoje przemyślenia na temat obsługi Joomla śmiało pisz w komentarzach :) To nie boli a być może znajdzie się czytelnik który wie jak coś usprawnić i robić szybciej! 

.............

Aaaaaaaaaaaaaaaaaaa tak na dokładkę zmora używających Chrome i Opery NIEPOPRAWNY TOKEN to standard który bawi się z nami w zagadkowy sposób niczym JINGSAW

play