Na pewno wielu z was zastanawiało się czy warto zainwestować w hosting oparty na dyskach SSD, otóż sam postanowiłem rozwiązać ten problem raz że kończył mi się mój stary hosting, a dziś jestem na innym hostingu właśnie opartym o dyski SSD. Postaram się w prosty i nie przynudzający sposób podać wam na tacy zalety i wady takiego hostingu bo one są.

 

HDD czy SSD

Jakby nie patrzeć nawet w domowych zastosowaniach przewaga jest po stronie dysku SSD o ile patrzymy na wydajność, bo pod kontem pojemność/ceny jeszcze długo będą królować HDD. W stronach www zawsze chodzi o szybkość pamiętajcie, im strona szybciej się załaduje tym lepiej dla biznesu! 

Statystycznie jeśli strona ładuje się dłużej niż 3.0 ponad połowa użytkowników z niej rezygnuje, pewnie większość z was potwierdzi to z doświadczenia biała strona i oczekiwanie to nic miłego. Więc dbajmy o prędkość wczytywania strony nawet google w swojej wyszukiwarce bierze ten parametr pod uwagę.

Powstał nawet specjalny projekt do przyspieszenia stron mobilnym https://www.ampproject.org ale o tym innym razem. 

Backup każdy go robi a jeśli nie to zacznie większość hostingów oferuje zabezpieczenie naszego konta na 7 dni, w przypadku włamania to może się okazać za mało! Więc każdy powinien robić kopie sam dla siebie, ale jeśli mamy stronę z bazą ważącą powiedzmy 50 MB niema problemu. Jeśli twoja storna spuchła i zajmuje 500MB , 1GB lub 5GB czy więcej to wiedź że na tradycyjnych dyskach HDD taka kopia będzie się robić godzinę dwie i więcej. Co zmniejsza stanowczo okienko wydajności/dostępności twojej strony, nie oszukujmy się proces kopiowania pakowania strony pobiera zasoby CPU i RAM. 

W przypadku SSD kopia wykona się w mgnieniu oka moją strona waży obecnie około 700MB i kopia z 35 min robi się obecnie 3 min na dowód screen z PA i Akeeby.

Myślę że różnice widać gołym okiem.

Poniżej macie video które pokazuje import sporej bazy danych na HDD oraz SSD spokojnie to tylko 30 sekund.

Dyski SSD na tyle potaniały że są dostępne w planach hostingowych to nie tylko dla VPS czy Dedykowanych rozwiązań bo również są dla hostingów współdzielonych. A jaka jest cena cóż jak dobrze się poszuka to można mieć w cenie normalnego hostingu.
Oczywiście niema róży bez kolcy coś za coś, jak wam pisałem wyżej ostatnio zmieniłem hosting i póki co jestem zadowolony z wydajności, jeszcze jeden screen obrazujący różnice.

KYLOS.PL

HOSTOVITA.PL

W prawdzie IOPSy takie same ale przepustowość robi różnie a to wszystko w cenie 96 zł rocznie, a mowa o tym hostingu użytkuje go w prawdzie od miesiąca więc na pełną recenzje będziecie musieli trochę poczekać.
Jeśli ktoś nie chce czekać to może już dziś wypróbować w końcu 14 dni okresu testowego do niczego nie zobowiązuje, a kosztuje to tylko nas czas.

Dla Kogo

Oczywiście że dla zwykłego kowalskiego ;) technologia idzie do przodu więc to co było niedostępne kilka lat temu jest osiągalne teraz. Aby w pełni wykorzystać moc SSD musielibyśmy mieć maszynę dedykowaną wówczas ogranicza nas tylko sama wydajność SSD RAID, ale to rozwiązania na duża skale. Można wydzielić i na dysku SSD trzymać dane które są szybko potrzebne jak baza danych, cache lub inne pliki. Rozwiązań jest kilka bo każdy prawie hosting chętnie da nam maszynę dedykowaną. Chodź zawsze można skorzystać z clouda AZURE lub odpowiednika np OKTAWAVE chodź to już koszty chodź płacimy za to ile wykorzystamy. I w przypadku np dużego ruchu zwiększamy CPU/RAM na kilka dni kiedy ruch ucichnie wracamy do standardów ;) W dedyku wiązało by się to z przeniesiem całej infrastruktury na nowy serwer.
Jak wiadomo zawszę rozchodzi się o $$$ ale wracając do zwykłego kowalskiego jeśli masz sklep, stronę z duża ilością plików lub portfolio fotograficzne jak najbardziej uciekaj w stronę SSD. Najbardziej odczuwalna zmiana jest z wykorzystaniem baz danych, bo jednak tam liczy się czas odpowiedzi.

Co jest co

Dla mniej obeznanych z tematem hostingowym przypomnę co jest co:

Hosting współdzielony taki standardowy zazwyczaj na jednym adresie IP i jednym serwerze około 500 - 1000 stron. To taki zwyczajny hosting najtańszy.

VPS czyli Virtual Private Serwer - to serwer nadal współdzielony ale gwarantowana mocą obliczeniową i własnym zarządzanym systemem, w zależności od maszyny 10 - 20 użytkowników na serwer.

Dedykowany serwer - Cały serwer do naszej dyspozycji! 1 serwer = 1 użytkownik

Public Cloud - to zestaw usług, a między innymi możliwość postawienia serwera "dedykowanego", który jest skalowalny i w każdej chwili bez przerwy w działaniu można zmieniać parametry jeśli przestało Ci wystarczać 2 GB ramu "prosisz o więcej" (zmieniasz) i dostajesz powiedzmy 24 GB bez przerwy w działaniu.

Drobna uwagą to że hostingodawcy używają sformowania Cloud nie znaczy że jest opcja 4! Może to się tyczyć tylko infrastruktury końcowej, a nie rozwiązania dla użytkownika końcowego.

Wracając do tematu bo trochę zboczyłem, w zasadzie wszędzie odczujemy różnice w wykorzystaniu dysków SSD.

Zalety i wady

Zalety:

  • Krótszy czas odpowiedzi strony
  • Szybsze odpytywanie bazy danych / przeszukiwanie / zwracanie rekordów (sklepy internetowe, bazy wiedzy itp)
  • Szybsze wykonywanie operacji na plikach (pakowanie w celu backupu)

Wady:

  • Przy rozwiązaniach dedykowanych i cloudowych cena użytkowania SSD jest dość wysoka. (ceny wciąż spadają)

Podsumowanie

Więc nie zależnie jaki hosting masz zawsze możesz zapytać czy jest opcja przejścia na SSD, lub dorzucenia do istniejącego serwera nowego dysku SSD po odpowiedniej opłacie. Ze zmianą hostingu jest jak w życiu z bankiem zazwyczaj nie chce nam się szukać i zmieniać na coś innego bo nigdy nie wiadomo czy będzie okey w dłuższej perspektywie czasu. Także zanim zmienisz przetestuj dobrze nowy wybrany hosting, porób sobie testy i porównaj czy da Ci to wymierne korzyści. Jeśli masz wizytówkę firmy to może wystarczy tylko optymalizacja skryptów włączenie cache, a nie pakowanie kolejnych $$$ w hosting którego nie wykorzystamy. Do testów polecam wam ten hosting na którym obecnie ja urzęduje  Hostovita 14 dni testów + możliwość płatności co miesiąc więc nie ugrzęźniecie na cały rok a to duży plus.
Jeśli znajdziecie coś fajniejszego dajcie znać w komentarzach chętnie po testuję.