czwartek, 13 październik 2016 21:44

Automatyczny Backup Akeeba Backup Core - JOOMLA TO PROSTE #10

Napisał
Automatyczny Backup Akeeba Backup Core - JOOMLA TO PROSTE #10 Marcin Równicki

Jak utworzyć automatyczny backup dzięki darmowej wersji Akeeba Backup Core to w zasadzie bardzo proste. Zwykły użytkownik, czyli nowicjusz powonień sobie poradzić z konfiguracją. Automatyzacja procesu kopi zapasowej jest czymś z czym każdy powinien się zaznajomić mając stronę umieszczoną w internecie. Możesz mieć zaufanego hostingodawce, który robi backupy, ale musisz pamiętać, że i jego możliwości są ograniczone czasowo, a i awarie wszystkim się zdarzają. Więc stosuj zasadę ograniczonego zaufania swój backup to zawsze swój, do którego masz zawsze dostęp pod ręka.

NA START

Potrzebujesz Akeeba Backup Core jest za darmo do ściągnięcia tutaj https://www.akeebabackup.com/download.html Oczywiście ściągamy wersje dla Joomla ;)

Z przydatnych innych rzeczy:

  • czy twój hosting obsługuje cron'a
  • czy twój hosting używa cPanel (taki przykład jest w video kursie)
  • dane do cPanelu, jak i samej Joomla

Co powinieneś wiedzieć o backupie wykonanym za pomocą Akeeba Backup Core to, że możesz wykonać ją do formatu .jpa jak i .zip Jednakże ja osobiście uważam że .jpa jest problematyczny po pierwsze serwery go nie obsługują z poziomu managerów plików i zwykłym skrycikiem nie rozpakujesz .jpa, bo potrzebować będziesz do tego kickstart od akeeba lub programu do rozpakowania na windowsie. Akeeba eXtrackt Wizard, który który to przestał być rozwijany. Natomiast .zip no cóż, bez dodatkowych narzędzi jesteś wstanie rozpakować  czy to windows / linux / osx co wybierzesz zależy od Ciebie!

Kolejna rzecz to taka, że duża część hostingodawców robi backup przeważnie do 7 dni i tyle trzema oficjalnie kopie, aczkolwiek to sprawa indywidualna więc sprawdź jak masz u siebie. 
Kopia zapasowa jest dobra o ile ją przetestujesz sam! Więc może się zdarzyć, że masz kopie z X dni/miesięcy, która nie działa i to może być rozczarowujące, jak i problematyczne.

Oczywiście Akeeba to nie jest jedyne narzędzie w świecie J! Do robienia backupu i jest co najmniej kilka, jednak ten komponent jest najbardziej rozpowszechniony i dlatego został ujęty w tym epizodzie video kursu. 

VIDEO KURS

Na video kursie skonfigurujemy odpowiednio Akeeba Backup Core i dodamy zadanie do crona, aby cyklicznie wykonywał się backup naszej całej strony bądź tylko bazy danych SQL.
Zadanie nie jest zbyt skomplikowane więc każdy będzie mógł sobie zabezpieczyć stronę swoim backupem.
Jest to kolejny przykład, że Joomla jest przyjazna i prosta w obsłudze nawet przy skompilowanych operacjach.

==========================
Joomla to proste to cykl darmowych video kursów (poradników) ,gdzie przedstawiać wam będę przydatne pluginy, moduły, komponenty z ich konfiguracją
tak, abyście mogli używać ich w procesie budowania strony opartej o Joomla.
Prowadzący: Marcin Równicki
Kontakt/Współpraca: kontakt@joomlaguru.pl

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 300:
Czytany 1220 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 wrzesień 2018 16:18

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl

Media