JOOMLA

  Przeczytasz w: 2 - 4 min
JAK ZMIENIĆ UKŁAD ARTYKUŁÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ JAK ZMIENIĆ UKŁAD ARTYKUŁÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ Joomla GURU
niedziela, 05 maj 2019 17:35

JAK ZMIENIĆ UKŁAD ARTYKUŁÓW NA STRONIE GŁÓWNEJ


Jedno z bardzo częstych pytań, jak mam zmienić układ artykułów na stronie głównej, tak aby wyświetlała się większa ilość artykułów. Zamiast standardowych 2 kolumn chce tylko jedną jak i gdzie się to ustawia. To podstawowe pytania dla rozpoczynających przygodę osób z Joomla. To może naprawdę przysporzyć początkującemu dużo kłopotów, który chce wszystko już mieć na teraz gotowe. Opcja pierwsza przeszukać internet i poszukać rozwiązania, opcja druga zadać pytanie na grupie facebook lub przeczytać ten wpis. To nic trudnego, a układ zmiana się prozaicznie prosto wystarczy poznać jego metodologię działania.

GDZIE ZMIENIĆ UKŁAD

Układ w CMS Joomla zmienia się w menu mowa tutaj o ilości wyświetlanych artykułów na stronie głównej. Joomla zapewnia nam pozycję główną, pozycje pozostałe, kolumny oraz linki. Te elementy możemy kontrolować definiując ilość wyświetlanych elementów.

Po pierwsze musisz udać się do menu i odszukać swoje menu domyślne. Takie menu oznacza się domkiem jak na zrzucie ekranu poniżej.

Joomla menu głowne

Przejdź do swojego domyślnego menu i odszukaj pozycję, która jest oznaczona gwiazdką. Gwiazdka oznacza, że ta pozycja jest pozycją wyjściową, startową tzw. stroną HOME lub START w zależności, jakie preferujesz słownictwo.

Joomla domyślna strona odpowiedzialna za zmianę układu strony głównej

Edytuj pozycje i zweryfikuj jaki typ menu został wybrany. 
typ pozycji menu artykuły w Joomla. Przeglądy wyróżnionych oraz kategorii. 

Zazwyczaj jest wybrany jeden z dwóch elementów, które widzisz na zrzucie powyżej. 

  • Artykuły wyróżnione - przegląd
  • Jedna kategoria artykuły - przegląd

Zanim pokaże Ci jak zmienić układ musisz zrozumieć jak działają poszczególne opcje i jak działa cały układ wyświetlania artykułów. Musisz również mieć świadomość, że strona główna nie składa się tylko z samego układu artykułów. To tylko jeden z elementów całej układanki w wyglądzie strony głównej Home lub Start.

UKŁADY

Musisz teraz poznać układ w Joomla i jak nim sterować. Podstawowy układ składa się zazwyczaj z jednej pozycji głównej i 2 kolumn pozycji pozostałych. A jeśli pracujesz na danych wczytanych podczas instalacji to pewnie również i widzisz linki.

widok standarowy. Układ w Joomla 1 Głowna pozycja i 4 artykuły w dwóch kolumnach.

Ale to jeszcze nie wszystko musisz poznać jeszcze sposób wyświetlania artykułów, bo w przyszłości może to Ci się przydać. 

Joomla potrafi wyświetlać artykuły na dwojako w dół oraz w poprzek. Wygląda to tak patrz na obraz poniżej, który prezentuje wyświetlanie w dół w układzie 2 kolumnowym. Ma to znacznie przy wyborze od dwóch kolumn wzwyż. 

Widok artykułów w uporządkowaniu w dół w Joomla na stronie głównej

Natomiast przy ustawieniu w poprzek wyświetlanie artykułów się zmieni w następujący sposób.

Widok artykułów w uporządkowaniu w poprzek w Joomla na stronie głównej

Mały szczegół, ale może być bardzo przydatny. Znasz już funkcjonowanie układu więc wracamy do Twojego menu, aby ustawić je według przykładowych wymagań.

OPCJE UKŁADU

Wszystko się dzieje w domyślnej pozycji menu w zakładce "Opcje układu" tutaj możesz zdefiniować kategorie z których będziesz wyświetlał artykuły. Poniżej znajdują się:

POZYCJA GŁÓWNA - określą liczbę artykułów głównych wyświetlanych na stronie głównej (Home lub Start)

POZOSTAŁE POZYCJE - określa liczbę pozostałych artykułów na stronie głównej  (Home lub Start). Tutaj definiujesz liczbę widocznych artykułów w kolumnach. Liczba 3 definiuje tylko trzy widoczne artykuły.

KOLUMNY - określa liczbę kolumn widocznych w układzie na stronie głównej  (Home lub Start). Liczba 3 określa 3 kolumny obok siebie. Liczba jeden spowodowałaby wyświetlanie artykułów w jednej kolumnie artykuł pod artykułem. Dla lepszego zrozumienia należy wyobrazić sobie prosty blog , gdzie artykuły są jeden pod drugim.

LICZBA ODNOŚNIKÓW - określa liczbę odnośników w układzie na stronie głównej  (Home lub Start). Są to zwykłe linki do artykułów, które nie zawierają wstępu oraz obrazu.

opcje ukladu odpowiedzialnego za wyświetlanie artykułów na stronie głównej. Niestandardowy układ 1 Główna pozycja 3 pozostałe pozycje w 3 kolumnach bez linków.

Powyższe ustawienie zaprezentowane powyżej spowoduje wyświetlanie artykułów w jednym rzędzie w trzech kolumnach z jedną pozycją główną. Linki nie zostaną wyświetlone, ponieważ jest ustawione 0.

Układ będzie wyglądał tak jak poniżej na obrazie.

Układ strony głównej w Joomla 1 pozycja główna 3 artykułu w 3 kolumnach

Wybór kolumn i ilość pozycji oraz pozycji głównych jest dowolny. Wszystko zależy od Twojej potrzeby. Jednak kolumny nie wpływają na pozycję główną! 

Poza wizualna częścią możesz jeszcze wpływać na kategorie jak zostaną wyświetlone, możesz również uporządkować artykuły i zdecydować, w jakiej kolejności będą wyświetlane. Na przykład w kolejności wyróżnionych, odsłon, alfabetycznie, po autorze czy nawet losowo. Wyświetlanie można również uzależnić od daty opublikowania, utworzenia czy poprawienia. Można również zdecydować o paginacji czy chcemy, aby się pokazywała czy też nie.

Te wszystkie opcje są dostępne zaraz po instalacji więc nie potrzebujesz ekstra dodatków, aby na początek zacząć prace przy układzie artykułów na swojej stronie głównej (Home lub Start).

 

Dodatkowe informacje

  • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 1761 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 05 maj 2019 21:31
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Marcin Równicki

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl
 

joomla guru logo small
Marcin Równicki
+48 505 892 678
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Andrzeja Wajdy 5/11, Będzin 42-500
 NIP 6252158732

Fanpage Joomla Guru  youtube Joomla Guru