Stare prawidło mówi ile ludzi tyle opinii i to jest fakt. Joomla GURU spróbuje przedstawić zalety cms Joomla przy budowaniu stron w sieci. Oczywiście nie ma systemów bez wad i takim jest też cms Joomla jednak z każdy wydaniem raczy nas czymś nowym. Co jednoznacznie sugeruje, że nie stoi w miejscu, a się rozwija. 

PANEL ADMINISTRACYJNY 

Panel administracyjny w cms Joomla! dla jednych będzie toporny, a dla innych intuicyjny. Rozkład różnych opcji jest schematyczny, więc jeśli raz się nauczymy to będziemy wiedzieć co i gdzie szukać. Rozszerzenia również zachowują taką samą strukturę, więc jeśli szukasz uprawnień będą one zawsze tam gdzie powinny być. Nie jest to idealny układ i z całą pewnością nie jest optymalny. Jednak układ nie zmienił się zbytnio na przestrzeli kilunastu lat. Powrót do cms po kilku latach przerwy nie jest aż tak bolesne jak w przypadku innych cms

Joomla 3 panel administracyjny

Joomla 4 panel administracyjny

Dla niektórych będzie duża zaletą układ menu, który jest zbliżony bardzo do układów progamów, jakie użytkujemy na co dzień na naszych komputerach. Do wersji 3.x ten układ jest cały czas zachowany widzimy jednak, że w przypadku Joomla 4 nastąpiła delikatna zmiana i już niema górnego menu, a jest boczny pasek. 

Dużym ułatwieniem jest podział rozszerzeń:

Każdy z wyżej wymienionych elementów ma swoje zadanie na stronie i gdy dowiesz się za co odpowiada będzie Ci dużo łatwiej szukać oraz manipulować tymi rozszerzeniami.

FUNKCJONALNOŚĆ

Największą zaletą jest elastyczność cms Joomla i to co dostajesz na starcie out of box. 

Z Joomla zbudujesz praktycznie każde rozwiązanie dla każdego typu biznesu!

Począwszy od prostego bloga kończąc na wielojęzycznej stronie bez instalacji dodatkowych rozszerzeń czy dodatków (pluginów). Owszem, jeśli będziesz chciał zyskać ponad standardową funkcjonalność będziesz musiał sięgnąć do katalogu rozszerzeń, gdzie znajdziesz blisko 8 tysięcy rozszerzeń.

Można się spierać czy blog na Joomla to dobre rozwiązanie jeśli mamy blogową platformę Wordpress. Tutaj zawsze pojawią się za i przeciw! Podpowiem sama nazwa blogowa powinna Cię skłonić do myślenia potrzebujesz super szybko bloga i darmowym fajnym wyglądam to wybierz Wordpress z Joomla w tym wypadku nie będzie tak prosto i szybko. 

Jednak gdy Twój blog się rozrośnie i użyjesz dużej ilości pluginów zdasz sobie sprawę, że nie koniecznie to jest już takie proste rozwiązanie oparte na Wordpress. Wordpress ma dużo zalet, ale również nie jest system BEZ WAD! 

Co możesz jeszcze zbydować wraz z Joomla: 

  • FORUM
  • SKLEP
  • SPOŁECZNOŚĆ NA WZÓR FACEBOOK
  • KATALOG OGŁOSZEŃ
  • KATALOG DOKUMNETÓW
  • INTRANET
  • GALERIE
  • WIZYTÓWKĘ FIRMY
  • PORTAL Z WIADOMOŚCIAMI REGIONALNYMI

DESIGN

Znajdziesz masę szablonów, które na pewno trafią w Twoje gusta. Przede wszystkim są różno rodne i nieoklepane bite w jedno kopyto. A jeśli będziesz chciał coś dodatkowo sam zbudować to możesz się posłużyć szeroką paletą tzw. PAGE BUILDERÓW

https://Joomlaguru.pl/Joomla/szablony/406/czym-jest-page-builder-w-Joomla-ile-ich-tak-naprawde-jest

Ceny profesjonalnych szablonów są przystępne i oscylują w granicach od 100 do 250 zł. Oczywiście znajdziesz też darmowe rozwiązania za 0 zł w pełni funkcjonalne. 

Szablony są responsywne i proste w obsłudze.

DOSTOSOWYWANIE

Jedna z największych zalet cms Joomla to dostosowywanie. Joomla wykorzystuje mechanizm nadpisywana czyli możesz nadpisać wygląd pewnego elementu nie ingerując w kod pierwotnego rozwiązania. Zyskujesz dzieki temu większą elastyczność i przede wszystkim masz pewność, że nic Ci się nie rozjedzie lub nie stracisz swoich zmodyfikacji przy aktualizacji Joomla! jak i samego rozszerzenia.

KOSZTY

Sam cms Joomla jest zupełnie darmowy i znajdziesz do niego całą masę darmowych dodatków oraz szablonów. Jednak te bardziej zaawansowane i o większej funkcjonalności są już płatne. Zawsze możesz zbudować stronę opartą o darmowe zamienniki płatnych komponentów o ile takie istnieją. Wymaga to większego wysiłku i większej znajomości rozszerzeń. 

Czy koszt zbudowania strony opartej na Joomla jest wysoki? To zależy. A zależy od tego co klient sobie życzy i jaką chce mieć funkcjonalność na stronie. Firm i freelancerów jest bardzo dużo różni ich tylko doświadczenie i cena za usługę. Twój budżet będzie decydował czy zdecydujesz się na studenta z wiedzą nowicjusza lub kogoś bardziej obeznanego w temacie aczkolwiek zapewne droższego.

POMOC

Pomoc znajdziesz w sieci bez problemów, wujek Google nie poskąpi Ci wiedzy. Jest forum dedykowane Joomla są też grupy bardziej lub mniej przyjazne użytkownikowi.

Masz Szkołę Joomla Guru oraz czytasz na bieżąco Joomla Guru.

Również możesz dołączyć i szukać pomocy w grupie POMOC I ZLECENIA - Joomla 3.x i Joomla 4.x Masz czas i chęć nauki udzielą Ci tam porady. Nie masz czasu na naukę potrzebujesz szybko coś naprawić dodać. Zlecasz to :)