Jak zainstalować Joomla 4 alfa 3 na serwerze [cpanel]

środa, 01 sierpień 2018 12:11 Napisał 
  Przeczytasz w: 2 - 4 min
Zainstaluj Joomla 4 Alfa 3 na swoim serwerze [cPANEL] Joomla GURU

Joomla 4 zbliża się wielkimi krokami po cichu, a więc warto zapoznać się z nową wersją, która ma przebudowany panel administracyjny i pod bebechami mnóstwo zmian. Instalacja nie jest trudna, bo sam proces instalacyjny został uproszczony! 

Ważne dwie rzeczy pierwsza to, że jest to wersja alfa 3 więc nie nadaje się do użytku produkcyjnego! Druga rzecz, aby uruchomić Joomla 4 wasz serwer musi mieć możliwość odpalenia PHP w wersji 7! 

KROK 1

Krok pierwszy, czyli logujemy się na nasz serwer w 95% przypadków, jeśli macie hosting współdzielony to będzie cPANEL i dziś takim przypadkiem będziemy się zajmować. Uzupełnij swoje dane login oraz hasło. 

Jeśli nie macie jeszcze serwera to możecie skorzystać https://joomlaguru.pl/hosting możecie zamówić i przez okres testowy testować do woli ;) A później za śmieszną kwotę użytkować! 

 

KROK 2

Odnajdź kreator baz danych MySQL przeprowadzi Cię on przez proces Tworzenia bazy danych i użytkownika bazy. Pamiętaj, aby zapisać dane będą one potrzebne w późniejszym etapie. Nazwa bazy danych, użytkownika bazy danych oraz hasło bazy danych.

KROK 3

Odnajdź poddomeny (subdomenę) utworzymy subdomenę na potrzeby instalacji zakładam, że takową domenę posiadasz. Jeśli nie to zapewne masz domenę techniczną z serwera ona też się nada.

KROK 4

Utwórz subdomenę podaj jej nazwę wybierz pod jaką domenę będzie podlegać, a na koniec przypisz katalog do niej, jeśli nie został przypisany automatycznie.

 

KROK 5

Odnajdź Menedżera Plików jego wykorzystamy do przesłania na serwer naszej Joomla 4 alfa 3

KROK 6

Odnajdź na górnej belce "Przekaż" pamiętaj, aby wybrać wcześniej katalog w naszym wypadku jest to j4 w Twoim będzie to ten który wybrałeś przy Tworzeniu subdomeny.

KROK 7

Otwórz nową kartę w swojej przeglądarce i pobierz Joomla 4 Alpha 3 Tutaj link https://github.com/joomla/joomla-cms/releases/tag/4.0.0-alpha3

KROK 8

Wracamy do naszej poprzedniej zakładki. Wybieramy plik do przekazania ten, który przed momentem ściągaliśmy lub przeciągamy i puszczamy w skazane pole.

KROK 9

W tym kroku wyodrębnimy sobie pliki Joomla 4 alfa 3 zaoszczędzimy tym mnóstwo czasu. Bo przesyłanie na serwer rozpakowanej Joomla trwa trochę czasu zazwyczaj. A więc zaznacz i wyodrębnij.

KROK 10

Masz już rozpakowaną to przechodzisz pod adres subdomeny jaki sobie wymyśliłeś w kroku 4 w naszym przypadku jest to j4.joomlaguru.pl 

Ustalamy nazwę naszej strony, w obecnej wersji nie ma wyboru języka polskiego.

KROK 11

Kolejne okno i uzupełniamy po kolei dane:

 1. Nazwa użytkownika.
 2. Ustawiamy hasło.
 3. Podajemy nasz adres mail.

KROK 12

Kontynuujemy uzupełnianie danych: 

 1. silnik bazy danych zazwyczaj jest t o MySQLi
 2. Host bazy danych zazwyczaj localhost
 3. nazwa użytkownika bazy danych (krok 2)
 4. hasło użytkownika bazy danych (krok 2)
 5. nazwa bazy danych (krok 2)
 6. prefix jest automatycznie nadawany

KROK 13

W tym kroku możemy dostosować naszą instalacje, czyli wybrać język oraz wgrać przykładowe dane.

Krok 14

Jeśli w poprzednim kroku nie udało Ci się wgrać języka polskiego oraz przykładowych danych nie przejmuj się to w końcu wersja alfa. Zaznaczamy, że chcemy usunąć katalog instalacyjny.

Krok 15

Wybieramy czy chcemy zakończyć i otworzyć stronę lub zakończyć i przejść do panelu administracyjnego.

KROK 16

Jeśli wybrałeś Panel Administracyjny to zaloguj się używając:

 1. Nazwy użytkownika (krok 11)
 2. Hasło użytkownika (krok 11)

KROK 17

Brawo udało Ci się zalogować do nowej instalacji Joomla 4 Zdecyduj teraz czy chcesz wysyłać anonimowe statystyki w celu poprawy pracy Joomla! Zalecam kliknąć Always (Zawsze).

KROK 18

GRATULUJĘ udało Ci się przejść wszystkie kroki. Teraz możesz cieszyć się i zwiedzać nowy panel Joomla 4.

KROK 19

Zapisz się już teraz na newsletter, aby otrzymywać nowe informacje o Joomla, które przygotowuje co miesiąc dla was. Formularz znajdziesz po prawej stronie!

Jeśli jesteś ciekawy i chcesz zacząć naukę od podstaw z Joomla 4 to zapraszam Cię zapisz się tutaj https://szkola.joomlaguru.pl/course/joomla-4-podstawy/ 

 

PODSUMOWANIE

Mam nadzieje, że ten toturial pomoże Ci w procesie instalacji Joomla 4 tak, abyś już dziś mógł się powoli obeznać z nowym panelem administracyjnym. Wprawdzie oficjalnej daty wydania jeszcze niema, ale już dziś warto co nieco się doszkolić. 

Jeśli masz pytania zostaw je w komentarzu.

 

 

Dodatkowe informacje

 • POZIOM TRUDNOŚCI 100:
Czytany 385 razy Ostatnio zmieniany środa, 01 sierpień 2018 13:36
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Ekspert w dziedzinie Joomla! z długoletnim stażem. Pasjonata od czasów MAMBO, który naucza online o możliwościach Joomla! Piszę poradniki oraz prowadzi jedyny w Polsce cykl darmowego video "Joomla To Proste" w którym uczy o rozszerzonych możliwościach Joomla! Lubi optymalizować witryny, aby te działały jak najszybciej. 

Ponadto lubię dobre kino oraz seriale, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Spoglądam w chmury Public Cloud, gdzie staram się zgłębiać wiedzę na temat (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

Strona: https://rownicki.pl

Media