wtorek, 02 sierpień 2016 09:34

Jak się pozbyć z adresu index.php w Joomla 3

Napisał
Jak pozbyć się index.php w Joomla 3 Marcin Równicki

Czasem dostaję takie pytania dość proste do ogarnięcia w zasadzie jak to w tytule: "Jak się pozbyć index.php z adresu url ?" no cóż jest to pytanie naprawdę osoby początkującej co nie zwalnia jej z szukania po google ;) Okey a więc na szybko do rzeczy bo nie ma co się rozpisywać.

Usuwamy index.php z adresu w Joomla

W tym celu udajemy się na nasze zaplecze administracyjne w górnym menu System przechodzimy do Konfiguracja Globalna po prawej stronie "Optymalizacja dla wyszukiwarek" zmieniamy opcje:

  • Proste adresy na TAK
  • Zastosuj przepisywanie URL na TAK

Następnie udajemy się na ftp i katalogu gdzie mamy zainstalowaną Joomla odszukujemy plik htaccess.txt zmieniamy jego nazwę aby wyglądała tak .htaccess (tak kropka jest pierwsza!)
Po tej operacji wpisujemy adres naszej strony w przeglądarkę i powinno być wszystko tak jak chcemy czyli ładne adresy SEF, jeśli stroną nie działa to wówczas prawdopodobnie wasz hosting niema włączonego mod_rewrite i należy się skontaktować z supportem.

Czasami twórcy szablonów dodają na sztywno w logo wpis "/index.php" można spróbować pozbyć się go poprzez htaccess dodając wpis pod RewriteEngine On:

RewriteEngine On
#Usuniecie index.php
RewriteRule ^index.php/(.*)$ /$1 [R=301,L]

Dodatkowo taki tips jak pozbyć się www z adresu.

Przechodzimy do pliku który już ma nazwę .htaccess edytujemy go (UWAGA! nie robimy tego zwykłym notatnikiem, polecam użyć Notepad++)

Odnajdujemy RewriteEngine On upewnij się że nie ma przed nim znaku #

 

RewriteEngine On
#Przenoszenie z www na bez
rewritecond %{http_host} ^www.joomlaguru.pl [nc]
rewriterule ^(.*)$ https://joomlaguru.pl/$1 [r=301,nc,L]

 

Nie zapomnij zmienić na swoją domenę ;) 

Czytany 4366 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2018 17:26

Joomla zajmuję się od dłuższego czasu dla uściślenia od czasów MAMBO (2007) i nie straszne mi jej nowe wersje. Wdrażam, optymalizuje, przyspieszam i zabezpieczam strony. 

Dobre kino oraz seriale chętnie oglądam, dziele się recenzjami na https://cobejrzec.pl  

Public Cloud w wolnych chwilach pochłaniam. Wiąże z tym swoją przyszłość zawodową (Amazon Web Services, Azure, Google Cloud Computing, plus wiele innych mniejszych graczy)

"Jeśli coś jest niemożliwe do zrobienia, musi się znaleźć ktoś kto tego nie wie, przyjdzie i to zrobi." - A.E.

https://rownicki.pl

Artykuły powiązane

Media