Wielu z was zada dwa pytania co to OpCache i to będzie jedna grupa czytających, a druga zada poco monitorować. Na te pytania odpowiem później a poniżej prezentuje kilka skryptów dzięki którym można będzie ów monitoring zrobić.

Odpowiadając na pierwsze pytanie poco, a no po to aby na przykład sprawdzić czy działa, bo możecie się zdziwić, że pomimo dodania dyrektywny do php.ini opcache wcale nie działa z waszą aplikacją PHP / CMSem miałem taki przypadek na poprzednim hostingu.
Kolejny argument jest taki że będzie szybciej, a im szybciej tym lepiej od wiedzący nasze witryny osoby lubią szybkie strony a i google promuję takie.
A więc czas na skrypty.

OCP - OpCache Control Panel

Pierwszy z nich to OCP , prosty i przejrzysty wraz z wykresami graficznymi.

OCP pobrać możecie stąd POBIERZ

opcache GUI

Prosty przyjazny interfejs w pełni responsywny i zbudowany o jquery oraz React, ma wszystko co potrzeba monitor graficzny jak i reset cachu.

opcache GUI master pobrać możecie stąd POBIERZ

OPCACHE STATUS MASTER

Prosty z wykresem kołowym i informacjami jak cała reszta czyli konfiguracja , scrypty cachowane plus dodatkowo visualizer 

Opcache Status Master pobrać możecie stąd POBIERZ

OpCacheGUI-master

Ostatni skrypt również w pełni responsywny z informacjami o cachowanych plikach jak i wykresem graficznym kołowym. Działać może w subdomenie ale to wymaga konfiguracji serwera apache lub ngnix nie każdy ma dostęp do tej konfiguracji.

Aby odpalić skrypt po ludzku bez sub domeny trzeba zmienić konfiguracje.

$uriScheme = Router::URL_REWRITE;  /* konfiguracja przy subdomenie */
$uriScheme = Router::QUERY_STRING; /* odpala z dowolnego katalogu */

/* Logowanie bez loginu i hasła NIE ZALECANE!!! */
$login = [
    'username'  => '',
    'password'  => '',
    'whitelist' => [
        'localhost',
    ],
];

Opcache GUI Master pobrać możecie stąd POBIERZ

Wybór jest także każdy znajdzie coś dla siebie, a jeśli chodzi o Joomla to współpracuję z Zend OpCache bez problemu i dodatkowej konfiguracji.