Na początku miał powstać film instruktażowy ale montaż jego i przygotowanie zajęło by znacznie więcej czasu.

A więc zaczynać migracje z Joomla 1.5 Do 2.5.x Trzeba przygotować sobie środowisko.

Wszystko zależy od tego gdzie będziemy migrować, bo można zrobić backup www i przenieś go na localhost lub wykonać kopie bazy danych i działać zwyczajnie na serwerze www. Otóż po przygotowaniu takiego środowiska należy pobrać i za instalować jUpgrade Wersja 2.5.x pobrać można ze JED lub strony oficjalnej po zarejestrowaniu się. http://redcomponent.com/redcomponent/jupgrade

Otóż przy wyborze pierwszej wersji, czyli nazwijmy to umownie localhost trzeba skonfigurować środowisko, tak wiem czarna magia zająć się plikami httpd.conf oraz php.ini . Dodatkowa sprawa, bo istnieje wiele narzędzi do instalacji serwerów www na windows / linux /mac os Ja posłużyłem się starym dobrym XAMPPem w wersji 1.7.4 a dlaczego bo nowsza ma za wysoką wersje PHP i stwarza problemy. (muszę to weryfikować).

W zasadzie tego pierwszego httpd.conf ruszać nie trzeba aczkolwiek jeśli chcemy mieć proste adresy ładne z .html trzeba sprawdzić czy jest od # (haszowany)

 

LoadModule rewrite_module modules/mod_rewrite.so (122 linia)

W php.ini natomiast zająć się odpowiednio: display_errors = off (domyślnie on) extension=php_curl.dll usunąć znaczek przed “;”

Zapisujemy i startujemy z migracją, ale aby sobie uprościć zadanie ścigamy Joomla 2.5.x i tworzymy katalog w katalogu tam gdzie nasza Joomla jest zainstalowana. Katalog ma nosić nazwę „jupgrade”

Zaraz zaraz, ale gdzie to jest a no jest w X:\XAMPP\htdocs\wasz_katalog_z_joomla\jupgrade do niego kopiujemy rozpakowaną joomla 2.5.x którą możemy pobrać z joomla.pl Logujemy się na zaplecze odpalamy Jupgrade wchodzimy do preferencji zostawiamy target directory tak jak jest. Prefixy tabel uzupełniamy jak nie wiemy, jaki mamy prefix to możemy zerknąć do pliku configuration.php odszukać „var $dbprefix =” new prefix oczywiście ustalamy sobie sami następnie zaznaczamy te opcje jak na obrazku 1.

Zapisujemy konfiguracje i klikamy na migracje czekamy aż pojawi się informacja, że migracja przebiegła pomyślnie i można się zalogować do zaplecza lub wejść na stronę frontową.

Trzeba wziąć pod uwagę że obecnie jUpgrade migruje:

  • Adminpraise
  • Kunena
  • K2
  • JoomComment
  • Virtuemart
  • redSHOP
  • CommunityBuilder
  • JCE
  • Contact Enhanced
  • JomSocial
  • redFORM
  • JEvents
  • Akeeba Backup
  • Jumi
  • redMEMBER

Tylko że… migracja nie jest w pełni automatyczna co to znaczy a znaczy tyle że jUpgrade migruje nam tabele z bazy danych i przygotowywane pod instalacje komponentu. Jeśli ktoś używa K2 to zobaczy, że po instalacji artykuły oraz kategorie nie mają żadnych praw, czyli poziomu dostępu. Trzeba je przypisać! Jeśli ktoś ma 2 tysiące artykułów to życzę powodzenia :P w klikaniu chyba szybciej i taniej było by zatrudnić małego chińczyka który by to nam zrobił. Można to zrobić szybciej z poziomy phpmyadmin pewnie teraz 90% nowicjuszy myśli boże co on tu wypisuje jaki phpmyadmin przecież ja użyłem auto instalatora na hostingu i wszystko zrobiło się samo ; D No cóż w takim razie wasza podróż się tutaj kończy i wy musicie przeklinać owy poziom dostępu na public / publiczny (lub jaki kto tam miał) A Ci bardziej ogarnięci wykonają zapytanie dla artykułów

 

UPDATE `Baza danych`.`prefix_k2_items` SET `access` = '1' WHERE `prefix_k2_items`.`id`BETWEEN 1 AND X

 

X w zależności ile mamy artykułów. Podobnie ma się sprawa z kategoriami zapytanie jest bardzo podobne.

Następnie instalujemy wszystkie komponenty, jakie mieliśmy w wersji 1.5 oczywiście szukamy do wersji 2.5.x co by mi ktoś nie próbował instalować do 1.5 bo niema czegoś takiego jak tryb zgodności, do którego przywykliśmy w wersji 1.5 no to chyba mamy jasność. Oczywiście trzeba je skonfigurować od nowa niestety, taka sama sytuacja z modułami użytymi. W menu jest łatwiej bo wystarczy zapisać jeszcze raz zmiany i wszystko wraca do normy, przy najmniej w moim przypadku ale każda strona jest odosobnionym przypadkiem!

Problemy, jakie możemy spotkać to np. nie działający JCE u mnie się nie odpala wraz z k2 przyczyna po 2 dniach znaleziona… należy nadać uprawnienia grupom użytkowników w komponencie JCE!

Jeśli ktoś natomiast ma problem z filtrowaniem html to mówię z góry nie jest to problem JCE! (tak po części)

Rozwiązanie dla iframe (z którego ja często korzystam wstawiająć playery)

Po pierwsze sprawdzamy czy w konfiguracji globalnej i zakładce Filtrowanie textu mamy dla naszej grupy wybraną opcje Nie filtruj

Teraz przechodzimy do JCE i konfiguracja i w profilu default nastęnie zakładka plugins parametrs i media suport i ustawiamy na YES to czego potrzebujemy w tym iframe

Przy okazji możemy sobie w Spellchecker ustawić sprawdzanie dla języka polskiego.

Warto odszukać jeszcze parametr "Validate HTML" i ustawić go na NO aby JCE nie zrobił nam clean ;)

Ważną rzeczą jest aby w menu spowrotem podlinkować komponenty nowo zainstalowane po migracji, bo po migracji sa puste wpisy!

Dla jasności jest to tak naprawdę wstęp bo wszystkie ustawienia modułów wygląd strony trzeba sobie na nowo pokonfigurować, ale mam nadzieję że przynajmniej trochę komuś ułatwiłem zadanie.

A jeśli ktoś zdecyduje się na update do Joomla 3.0 to nic trudnego, ponieważ wystarczy wykonać test aktualności Joomla i w opcjach po prawej stronie kliknąć na nowo otwartym oknie wybrać w Serwer aktualizacji "wsparcie krótkoterminowe" czyli STS ;)

 AKTUALIZACJA!

Dotyczny ona komponentu jUpgrade kóry nosi teraz nazwę jUpgrade PRO i w wersji podstawowej migruje (przenosi) dane z J!1.5 do J!2.5 oraz J!3.x z tym że zmieniła się metodologia, komponent instalujemy na świeżej kopi J!2.5 a na j!1.5 tylko plugin. Dodatkowo jeśli chcemy przenieść sobie dane z komponentów trzeba udać się do sklepu redShop i zakupić odpowiednie pluginy każdy jeden jest w cenie $8.Więcej informacji znajdziecie na stronie http://redcomponent.com/redcomponent/jupgradepro